יום שבת, 12 באוקטובר 2013

DHEA

DHEA

מה זה DHEA ?

DHEA הינו הורמון שמיוצר באופן טבעי ע"י גופנו. ניתן ליצור או לסנתז את ה- DHEA במעבדה מהכימיקלים שנמצאו בים וסויה. עם זאת, גוף האדם לא יכול ליצור את ה- DHEA מהכימיקלים הנ"ל, כל כך פשוט לאכול בטטה פראית או מוצרי סויה ולא להגדיל את רמות DHEA בגופנו. אל תלך שולל ע"י מוצרי סויה ובטטה פראיים שכותרתו "DHEA הטבעי".
DHEA משמש להאטת תהלכי הזדקנה, שיפור מיומנויות חשיבה אצל אנשים מבוגרים, ולהאט את ההתקדמות של מחלת אלצהיימר ומצבי דמנציה.
ספורטאים (מפתחי גוף בעיקר) ואנשים אחרים משתמשים בתוסף ה- DHEA כדי להגדיל את מסת שריר, כוח ורמות האנרגיה. אבל שימוש ב- DHEA אסור ומוחרם ע"י קולגייט איגוד האתלטיקה הלאומי (NCAA).
DHEA נמצא בשימוש ע"י גברים לבעיות זיקפה (אימפוטנציה), וע"י נשים ואנשים בריאים הסובלים מרמות נמוכות של הורמונים מסוימים (בעיקר הורמוני מין) כדי לשפר את רווחתם ומיניות.
יש אנשים שמנסים את השימוש ב- DHEA לטיפול בזאבת מערכתית (סיסטמיק לופוס אריטרומטוזוס), עצמות חלשות (אוסטיאופורוזיס), טרשת נפוצה (MS-מולטיפל סקלרוזיס), רמות נמוכות של הורמוני סטרואידים (מחלת אדיסון), דיכאון, סכיזופרניה, תסמונת עייפות כרונית (CFS-כורוניק פטיג סינדרום), ולהאט את התקדמות של מחלת פרקינסון. הוא משמש גם למניעת מחלות לב, סרטן השד, סוכרת וסינדרום מטבולי.
DHEA משמש לירידה במשקל, להפחתת התסמינים של גיל המעבר, ולחיזוק המערכת החיסונית.
אנשים הסובלים מ- HIV לפעמים משתמשים ב- DHEA כדי להקל על מצבי דיכאון ועייפות.
נשים שעברו גיל המעבר לפעמים להשתמש DHEA בתוך הנרתיק לחיזוק קירות הנרתיק ולהגדלת צפיפות עצם.
כמו תוספי מזון רבים, יש DHEA כמה בעיות בקרת איכות. כמה מוצרים שכותרתו להכיל DHEA כבר נמצא מכילים שום DHEA בכלל, בעוד שאחרים הכילו יותר מהסכום שהכותרת.
DHEA הוא נחקר ועשוי להיות סופו של דבר אושר על ידי מנהל מזון ותרופות אמריקניות (FDA) כתרופת מרשם לטיפול בזאבת אדמנתית מערכתית (לופוס) ושיפור צפיפות עצם בנשים עם זאבת הנוטלות תרופות לטיפול בסטרואידים. ה-FDA עדיין לומדת יישום של חברת התרופות לאישור.

DHEA עד כמה הוא יעיל?

דירוגי היעילות עבור DHEA הם כדלקמן:

סכיזופרניה DHEA עשוי להיות יעיל יותר בנשים מאשר גברים.
שיפור המראה העור באנשים מבוגרים. נראה כי יש ביכולתו להגדיל את עובי עור ולחות, ולהקטין את "כתמי גיל" פנים אצל גברים ונשים קשישים לוקחים DHEA באופן אוראלי.
שיפור היכולת להשיג זקפה בגברים בעיות בתפקוד מיני. אך נראה שזה לא יהיה מועיל אם זיקפה נגרמת ע"י הפרעות כגון: סוכרת או ממערכת העצבים.
שיפור סימפטומים של זאבת (לופוס). לוקח DHEA דרך פה יחד עם טיפול קונבנציונלי עשוי לעזור להפחית את מספר פעמים התלקחות סימפטומים ועשוי לאפשרהפחתה במינון של תרופות מרשם הדרושה. DHEA עשוי גם לעזור סימפטומים זאבת' כגון: כאבי שרירים וכיבים בפה. נראה DHEA גם לחיזוק עצמות בחולות זאבת טופלו בסטרואידים במינון גבוה (סטרואידים-קורטיזונים).
עצמות חלשות (אוסטיאופורוזיס). נראה לוקח DHEA דרך פה יומי כדי לשפר את צפיפות מינרלים בעצם (BMD) בנשים וגברים עם אוסטיאופורוזיס או אוסטאופניהאוסטאופנייה (טרום אוסטיאופורוזיס). DHEA עשוי גם להגדיל את צפיפות עצם בנשים צעירות עם הפרעת אכילה הנקראת אנורקסיה נרבוזה.
מחלת אלצהיימר. שיפור עוררות מיני בנשי בריאות.
ה-DHEA סביר להניח כלא יעיל בעבור המצבים כמו
שיפור חשיבה אצל אנשים מבוגרים בריאים.
אי ספיקת הכליה. יש מידע סותר לגבי שאלה אם כשנוטלים DHEA האם הוא יכול לשפר את התחושות של רווחה, מיניות, דיכאון, חרדה, וסימפטומים אחרים באנשים עם מחסור בהורמון זה. ישנם מחקרים שהראו כי DHEA עשוי לשפר את התופעות הללו, ואילו מחקרים אחרים מצביעים על כך ש-DHEA מספק שום תועלת.
תסמונת מטבולית (מקבץ של תנאים שלשים אנשים בסיכון גבוה למחלות לב). יש עדויות המוקדמות כי DHEA עשוי להפחית חלק מהסיכונים הבריאותיים שהופכים גברים ונשים בעלי עודף משקל נוטים יותר לפתח תסמונת מטבולית. גורמי הסיכון שנראה DHEA להנמיך הם השמנת יתר, שומן סביב המותניים, ורמות אינסולין גבוהות.
ירידה במשקל. עדויות ראשוניות נראה שנראה DHEA כדי לעזור לאנשים מבוגרים בעלי עודף משקל שהם צפויים לקבל תסמונת מטבולית כדי לרדת במשקל. אבל זה לא ידוע אם DHEA עוזר לאנשים צעירים יותר לרדת במשקל.
דיכאון. ישנן עדויות כי DHEA עשוי לשפר את מצב רוח ולעזור לדיכאון.
הזדקנות. נראה לוקח DHEA לא כדי לשפר את צורת גוף, חוזק עצם, כוח שרירים, רגישות לאינסולין, או איכות החיים באנשים מעל גיל 60 שיש להם רמות DHEA נמוכות.
HIV / איידס. מחקרים מוקדמים מראים כי נטילת DHEA עשויה לשפר את חולי איידס "בריאות נפשית ואיכות החיים. אבל נראה שDHEA לא ממש להשפיע על תהליך המחלה האיידס עצמו.
מחלת אדיסון. יש עדויות המוקדמות כלשהי כי DHEA עשוי לשפר את הסימפטומים של מחלת אדיסון.
תסמונת עייפות כרונית (CFS). ישנן עדויות כי DHEA עשוי לשפר את תסמיני תסמונת תשישות כרוניים.
תסמיני גיל המעבר, כמו גלי חום. מחקרים עד כה מראים תוצאות סותרות.
שיפור צמיחה והתבגרות בבנות עם מחסור בהורמון. ישנן עדויות כי DHEA עשוי לעזור צמיחה והתבגרות בבנות האלה.
ביצועים פיזי. ישנם מחקרים המראים כי יש אנשים מבוגרים שלוקחים DHEA אמצעים משופרים של כוח השריר. אבל מחקרים אחרים לא מצאו השפעה של נטילת DHEA בכוח השרירים.
מחלות לב.
סרטן השד.
פוריות.
סוכרת.
מחלת פרקינסון.

איך עובד ה-DHEA?

DHEA הוא "הורמון הורה או מקדם" המיוצר ע"י בלוטת יותרת הכליה המצויה על הכליות. בגברים, DHEA הוא גם מופרש ע"י האשכים. הוא השתנה בגוף להורמון הנקרא אנדרוסטנדיון. אנדרוסטנדיון הוא לאחר מכן החליף את ההורמונים הזכריים ונקביים הגדולים.

האם יש חששות בטיחות? 

DHEA בטוח ואולי לרוב האנשים, כאשר השתמשו רק כמה חודשים. זה יכול לגרום לתופעות לוואי, כולל אקנה, נשירת שיער, קלקול קיבה, ולחץ דם גבוה. יש נשים שיכולות להיות שינויים במחזור חודשי, צמיחת שיער הפנים, וקול עמוק יותר לאחר שנטל DHEA.
DHEA הוא אולי לא בטוח כאשר משתמשים בו בכמויות גדולות יותר וארוכי טווח. אין להשתמש ב- DHEA במינונים גבוהים יותר מאשר 50-100 מ"ג ביום או לתקופה ארוכה של זמן. שימוש במינונים גבוהים יותר או שימוש לטווח ארוך של DHEA יכול להגדיל את הסיכוי לתופעות לוואי.

DHEA אמצעי זהירות מיוחד ואזהרות

הריון והנקה: DHEA הוא אולי לא בטוח כאשר נלקחו דרך פה בזמן הריון או הנקה. זה יכול לגרום לרמות גבוהה מרגילים של הורמון מין גברי בשם אנדרוגן. הדבר זה עלול להזיק לתינוק. אין להשתמש ב- DHEA אם הינך בהריון או מניקות.
תנאים רגישים להורמון, כגון סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן השחלות, אנדומטריוזיס, או שרירנים ברחם: DHEA הוא הורמון שיכול להשפיע על איך עובד אסטרוגן בגוף. אם יש לך בכל מצב שעלול להחמיר כתוצאה מחשיפה לאסטרוגן, אין להשתמש בDHEA.
בעיות בכבד: DHEA עלול להחמיר את בעיות בכבד. אין להשתמש ב- DHEA (בדומה לסטרואידים אנאבוליים) אם יש לך בעיות בכבד.
סוכרת: DHEA יכול להשפיע על איך עובד אינסולין בגוף. אם יש לך סוכרת, לפקח על רמת הסוכר בדם שלך בזהירות, אם אתה לוקח DHEA.
דיכאון והפרעות מצב רוח: קיים חשש מסוים כי חולים עם היסטוריה של דיכאון והפרעה דו קוטבית אולי יש כמה תופעות לוואי נפשיות אם הם משתמשים DHEA. DHEA יכול לגרום למאניה (רגישות ואימפולסיביות), עצבנות, ואינו מתאימים מינית באנשים עם הפרעות במצב רוח. אם יש לך הפרעה במצב רוח, כדי להיות בטוח, כדי לדון DHEA עם ספק שירותי הבריאות שלך לפני שאתה מתחיל לקחת אותו. כמו כן, שימו לב לכל שינוי בהרגשתך.
תסמונת השחלה הפוליציסטית (PCOS): נטילת DHEA עלולה להחמיר את המצב הזה. אין להשתמש ב- DHEA אם יש לך שחלות פוליציסטיות.
בעיות כולסטרול: DHEA עשוי להפחית את "כולסטרול טוב" (גבוה ליפופרוטאין כולסטרול, HDL). אם רמת ה-HDL שלך היא כבר נמוכה מדי, DHEA לדון עם הרופא שלך לפני שאתה מתחיל לקחת אותו (בדומה לשימוש בסטרואידים אנבוליים).

DHEA האם יש אינטראקציות עם תרופות?

ארימידקס – Anastrozole Arimidex
הגוף משנה DHEA לאסטרוגן בגוף. Anastrozole (ארימידקס) משמש כדי לעזור רמות אסטרוגן נמוכות בגוף. לקיחת DHEA יחד עם Anastrozole (ארימידקס) עשויה להקטין את האפקטיביות של Anastrozole (הארימידקס). אל תיקח DHEA אם אתה לוקח Anastrozole (ארימידקס).
ארומזין - Exemestane
הגוף משנה DHEA לאסטרוגן בגוף. Exemestane (ארומזין) משמש כדי לעזור לירידה אסטרוגן בגוף. לקיחת DHEA יחד עם exemestane (ארומזין) עשויה להקטין את האפקטיביות של exemestane (ארומזין). אל תיקח DHEA אם אתה לוקח exemestane (ארומסין).
Fulvestrant (Faslodex)
סוגים מסוימים של הסרטן מושפעים ע"י הורמונים בגוף. סוגי הסרטן רגיש לאסטרוגן הם סרטן המושפעים מרמות האסטרוגן בגוף. Fulvestrant (Faslodex) משמש לסוג זה של הסרטן. DHEA עשוי להגביר האסטרוגן בגוף ולהקטין את האפקטיביות של fulvestrant (Faslodex) לטיפול בסרטן. אל תיקח DHEA אם אתה לוקח fulvestrant (Faslodex).
אינסולין
אינסולין משמש לטיפול בסוכרת ולהפחית את רמת סוכר בדם. אינסולין יכול גם להפחית את הכמות של DHEA בגוף. ע"י הורדת DHEA בגוף, אינסולין עשוי להפחית את היעילות של תוספי DHEA.
לטרוזול – פמרה – Letrozole) Femara)
סוגים מסוימים של הסרטן מושפעים על ידי הורמונים בגוף. סוגי הסרטן רגיש לאסטרוגן הם סרטן המושפעים מרמות האסטרוגן בגוף. לטרוזול (Femara) משמש לסוג זה של הסרטן. DHEA עשוי להגביר האסטרוגן בגוף ולהקטין את האפקטיביות של לטרוזול (Femara) לטיפול בסרטן. אל תיקח DHEA אם אתה לוקח לטרוזול (Femara).
תרופות המשפיעות  ע"י הכבד (ציטוכרום P450 3A4 (CYP3A4)
תרופות מסוימות משתנות ומתפרקות ע"י הכבד. ה- DHEA עשוי להקטין במהירות את השפעת תרופות מסוימות מפרוק בכבד. לקיחת DHEA יחד עם כמה תרופות שמפורקות ע"י הכבד יכולה להגביר את ההשפעות ותופעות לוואי של תרופות מסוימות. לפני נטילת DHEA, לדבר עם ספק שירותי הבריאות שלך אם אתה לוקח את כל תרופות שהם שינו על ידי הכבד.
תרופות מסוימות לשינוי על ידי הכבד כוללות Lovastatin (Mevacor), ketoconazole (ניזורל), itraconazole (Sporanox), fexofenadine (אלגרה), triazolam (הלסיון), ועוד רבים אחרים.
טמוקסיפן (Nolvadex)
סוגים מסוימים של הסרטן מושפעים על ידי הורמונים בגוף. סוגי הסרטן רגיש לאסטרוגן הם סרטן המושפעים מרמות האסטרוגן בגוף. טמוקסיפן (נולבדקס) משמש כדי לעזור לטיפול ולמניעת סוגי הסרטן אלה. DHEA מגביר את רמות האסטרוגן בגוף. על ידי הגדלת האסטרוגן בגוף, DHEA עשוי להפחית את היעילות של טמוקסיפן (נולבדקס). אל תיקח DHEA אם אתם נוטלים טמוקסיפן (Nolvadex).
Triazolam (הלסיון)
הגוף מפרק את triazolam (הלסיון) כדי להיפטר ממנו. DHEA עשוי להקטין כמה מהר גוף מפרק triazolam (הלסיון). לקיחת DHEA יחד עם triazolam (הלסיון) עלולה להגביר את ההשפעות ותופעות לוואי של triazolam (הלסיון).
תרופות לדלקת (סטרואידים)
הגוף מייצר באופן טבעי את ה- DHEA. חלק מהתרופות להקלה בדלקת עשויות להקטין את הסינתזה של ה- DHEA בגוף. אפילו נמצא שנטילת תרופות מסוימות אנטי-דלקתית עשויה להקטין את ההשפעות של נטילת גלולות DHEA.
חלק מהתרופות לדלקת כוללות דקסאמתאזון (Decadron), הידרוקורטיזון (Cortef), methylprednisolone (Medrol), פרדניזון (Deltasone), ואחרים.

האם יש אינטראקציות עם צמחי מרפא ותוספים יחד עם DHEA ?

סויה
סויה עשויה להקטין את ההשפעות של DHEA.

האם יש אינטראקציות DHEA עם מזונות ?

תזונה צמחונית
יש צמחונים בעלי רמות גבוהות יותר של DHEA בדם שלהם מאשר הלא צמחוניות. עם זאת, נראה שההבדל הזה ייעלם לאחר גיל המעבר. חוקרים אינם בטוחים עד כמה חשוב שממצאים אלה.

מה מינון משמש?

בנשים לאחר גיל המעבר ובגברים מבוגרים: הם השתמשו במינונים של 25-50 מ"ג ביום בדרך כלל.
לטיפול בסכיזופרניה: הגדלת מינונים של DHEA של 25 מ"ג ביום למשך 2 שבועות, שתי פעמים מ"ג 25 מ"ג פעמים ביום למשך כשבועיים, ו -50 ביום למשך 2 שבועות.
להחלפת הורמונים כאשר בלוטות יותרת הכליה לא עובדות טוב (אנדרוגן חוסר): 25-50 מ"ג נתון מדי יום במנה אחת.
לזאבת אדמנתית מערכתית (לופוס): כבר בשימוש על 200 מ"ג ליום יחד עם טיפול רפואי קונבנציונלי, אך במינונים עד 600 מ"ג ליום.
לשיפור צפיפות עצם באנשים עם עצמות חלשות (אוסטיאופורוזיס): 50-100 מ"ג ליום.
לבעיות זיקפה: 50 מ"ג ליום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה